Kráľovná pravopisu

Naši najmladší žiaci z 1. OA majú za sebou 1. súťaž zo slovenského jazyka – Kráľ/kráľovná pravopisu. Všetci sa museli popasovať s náročným a vtipným diktátom Milana Lasicu i s niekoľkými tvorivými úlohami. Najlepšie obstála a za novú kráľovnú pravopisu bola korunovaná Rozália Adamová. Ocenenými boli aj Ondrej Ceľuch a Viktória Vagašová. Všetkým srdečne gratulujeme!

Slovom a obrazom

Janka Šmaterová zo 4. AB sa ešte v minulom školskom roku zapojila do súťaže KSK a Centra kultúry Košického kraja Slovom a obrazom. V súťaži mali kreatívni ľudia prezentovať svoju básnickú alebo ilustrátorskú tvorbu. Z vyše 160 diel odporúčala odborná komisia tie najlepšie vydať knižne a taktiež usporiadať výstavu. Medzi tými, ktorí sa dostali so svojou básňou do publikácie, je aj Janka Šmaterová. Gratulujeme.

Olympiáda zo slovenského jazyka

Školské kolo olympiády zo slovenského jazyka a literatúry – kategória C – prebiehalo 13.10. online formou. Žiaci odpovedali na 25 testových otázok. Dňa 18.10. prebiehalo 2. kolo – transformácia textu a 3. kolo – rečnícky prejav na určenú tému. Súťažili dievčatá zo 4.OA: Natalia Hadašová, Rebeka Marešová, Vanessa Mai Nguyen, Laura Oravcová a Júlia Schwarczová. Vyhrať môže len jeden. Do okresného kola, ktoré sa bude konať 10.11., postúpila Laura Oravcová. Gratulujeme a držíme palce.

Exkurzia Kežmarok

Dňa 27.9. 2022 sa 39 študentov tretieho ročníka zúčastnilo poznávacej exkurzie. Cieľovou stanicou bol Kežmarok so známym evanjelickým lýceom, evanjelickými kostolmi a hradom. Počasie sa na nás usmialo a dáždniky sme nosili zbytočne. Najviac nás zaujal hrad a jeho zákutia a drevený artikulárny kostol , ktorý bol zaradený medzi pamiatky UNESCO. Len keby v ňom nevládla sibírska zima! Malá občerstvovacia pauza padla vhod. Domov sme sa vracali obohatení o nové poznatky.

Školské kolo Hviezdoslavovho Kubína

Print

Výsledky školského kola Hviezdoslavovho Kubína:

II. kategória – poézia: 1.miesto: Zina Jánošíková, 1.OA

II. kategória – próza: 1. miesto: Nina Lacková, 1.OA

III. kategória – próza: 1. miesto: Laétitia Krasnovská, 4.OA

IV. kategória – poézia: 1. miesto: Michaela Kožlejová, 2.NB

2. miesto: Emma Károlyi, 2.A

3. miesto: Diana Sekeráková, 1.AB IV. kategória – próza: 1. miesto: Ema Holomaňová, 1.AB

2. miesto: Miroslava Kožlejová, 2.NB

3. miesto: Martin Šedovič, 1.A

Všetkým blahoželáme a postupujúcim držíme palce na okresnom kole.

Marcová literárna súťaž

Prvý jarný mesiac, aspoň zatiaľ, nie je mesiacom sociálnych sietí, ale Mesiacom knihy.

Prečo práve marec? V marci sa narodil i zomrel Matej Hrebenda, neúnavný zberateľ, propagátor a záchranca starých kníh. Od roku 1955 sa na počesť slepého národného buditeľa slávi Mesiac knihy.

Rozhodli sme sa pripraviť pre vás, knihomoľov, príležitostných čitateľov i knihou nedotknutých budúcich milovníkov pekného slova, literárnu súťaž.

Štartujeme: 21.3. 2022 o 8.00 h

Do cieľa musíme doraziť: 21.3. 2022 o 18.00 h

Pri hodnotení rozhodujú správne odpovede na všetky otázky a čas odovzdania úloh.

Odpovede posielajte cez edupage svojim vyučujúcim slovenského jazyka a literatúry.

Ceny:

  1. miesto – odpustenie jednej písomky
  2. miesto – kniha podľa vlastného výberu
  3. miesto – návšteva kultúrneho podujatia alebo literárnej kaviarne s vyučujúcou slovenčiny

V rámci Mesiaca knihy organizujeme od 21.3. 2022 do 25.3. 2022 burzu kníh v priestoroch našej školy. V čase od 14.3. do 21.3. 2022 môžete nosiť knihy vyučujúcim slovenčiny.

Knihy nesmú byť poškodené.

Prineste knihy, ktoré ste už prečítali a viete, že sa k nim nevrátite.

Prineste knihy, lebo sú medzi nami aj takí, ktorí si nemôžu dovoliť kupovať knihy.

Prineste knihy, ktoré vás neoslovili, ale iným sa môžu páčiť.

Výherkyňami súťaže sú:

1. miesto: Nella Lucia Rečičárová z 1. OA (15 bodov)
2. miesto: Janka Ľochová z 3. OA (15 bodov)
3. miesto: Viktória Malecová z 5. OA (15 bodov)

Šaliansky Maťko

V piatok 28.1 2022 prebiehalo školské kolo súťaže v recitácii slovenských povestí Šaliansky Maťko.

Výsledky:

  1. miesto – Zina Jánošíková z 1.OA
  2. miesto – Nina Lacková, Nella Lucia Rečičárová, Maximilián Rapoš – všetci z 1.OA

Všetkým blahoželáme a Zine držíme palce v ďalšom kole súťaže.

Východniarsky Pygmalion

Filmovo-divadelný krúžok nezaháľa a 9. 12. 2019 sme sa vybrali do Štátneho divadla na predstavenie od Georga Bernarda Shawa Pygmalion. Téma ženskej emancipácie, ľudskej dôstojnosti a spoločenských predsudkov nikdy nestratí punc aktuálnosti. Príbeh dievčaťa z ulice Elizy Doolitlovej v podaní Tatiany Polákovej bol vtipný a zároveň tragický. Henryho Higginsa, jej učiteľa správnej výslovnosti, hrá hosťujúci herec Marek Geišberg. Fanúšikovia košického herca Michala Soltésza si prídu na svoje, lebo v postave Lizinho otca hrá brilantne. Potešia sa aj milovníci východoslovenského nárečia, lebo miesto pôvodného slangu londýnskej ulice počuť východoslovenské nárečie. Kto sa chce z chuti zasmiať, ale aj zamyslieť, nech neváha a kúpi si lístok na najbližšie predstavenie.