Východniarsky Pygmalion

Filmovo-divadelný krúžok nezaháľa a 9. 12. 2019 sme sa vybrali do Štátneho divadla na predstavenie od Georga Bernarda Shawa Pygmalion. Téma ženskej emancipácie, ľudskej dôstojnosti a spoločenských predsudkov nikdy nestratí punc aktuálnosti. Príbeh dievčaťa z ulice Elizy Doolitlovej v podaní Tatiany Polákovej bol vtipný a zároveň tragický. Henryho Higginsa, jej učiteľa správnej výslovnosti, hrá hosťujúci herec Marek Geišberg. Fanúšikovia košického herca Michala Soltésza si prídu na svoje, lebo v postave Lizinho otca hrá brilantne. Potešia sa aj milovníci východoslovenského nárečia, lebo miesto pôvodného slangu londýnskej ulice počuť východoslovenské nárečie. Kto sa chce z chuti zasmiať, ale aj zamyslieť, nech neváha a kúpi si lístok na najbližšie predstavenie.

Hľadáme a nachádzame talenty

V utorok 26. 11. 2019 prebehlo školské kolo literárnej súťaže Hľadáme talenty. Súťažilo sa vo viacerých kategóriách. V kategórii 1.OA a 2.OA mali žiaci napísať báj a zároveň ilustrovať svoj príbeh. Víťazom sa stala Jessica Kolesárová z 1.OA.

V kategórii 3.OA a 4.OA mali žiaci napísať charakteristiku alebo napísať svoju predstavu ideálneho mesta. Víťazkou sa stala Nina Mikuľáková zo 4.OA.

V kategórii 1. ročník s beletrizovaným životopisom si najlepšie poradila Vladimíra Nebehajová z 1.A.

V kategórii 2. ročník mala najhodnotnejší umelecký opis Lili Ella Šajgalová z 2. AB.

V kategórii 3. ročník s úvahou bodovala Barbora Lacková z 3. NB.

V poslednej kategórii 4. a 5. ročník zvíťazila Michaela Timková, ktorá sa stala aj absolútnou víťazkou súťaže a za svoje úsilie bola odmenená knihou Predčítač. Hodnotiacu porotu tvorili p. p. Istvánová, Ivanková, Šmigallová.

Recitačné úspechy

Študent Adam Benko z 5. AB obsadil 1. miesto v II. kategórii krajského kola súťaže Slovenský festival poézie Beniakove Chynorany, ktorá sa konala 11.11. 2019.

Zároveň si vybojoval 2. miesto v kategórii 4A 43. ročníka súťaže v umeleckom prednese poézie Horovov Zemplín, ktorá prebiehala 14.11. 2019 v Michalovciach.

Srdečne blahoželáme.

Návšteva LitParku

Dňa 18. 11. 2019 trieda 2. AB navštívila LitPark. Pozreli sme si program s názvom William Shakespeare – čo vás v škole nenaučia. Ozaj sme sa dozvedeli mnoho zaujímavého. Shakespeare pridal do anglického slovníka okolo 3000 nových slov a fráz, napríklad aj SWAG. V súvislosti s W. Shakesperom vznikol pojem bardolatria, čo znamená jeho nadmerné uctievanie ako génia. Nemenej zaujímavou informáciou pre nás bolo, že časopis Forbes odhadol hodnotu jeho majetku na 15 miliónov dolárov. Zistilo sa, že tragédia Hamlet, jeho najhranejšia hra, sa hrá každú minútu každého dňa. William Shakespeare budí záujem štyri storočia po svojej smrti nielen divadelnými hrami, ale aj kliatbou, ktorú zoslal na svoj hrob. Na náhrobnom kameni má tento epitaf:

Zdrž sa, priateľu, pre osud boží,
kopania pod kameňom, ktorý tu leží:
Buď požehnaný, kto prach môj nevyhostí,
a stratený ten, kto mojich dotkne sa kostí.

Špekulácie o zmiznutí lebky z hrobu začali v 1879. V roku 2016 tím vedcov hrob zröntgenoval a zistil, že miesto, kde by sa mala lebka nachádzať, je podivne prázdne.

Spoznávame históriu našich miest – Kežmarok

Dňa 24.9. 2019 sa dve triedy, 1.AB a 1.NB, vybrali za poznávaním do Kežmarku. Počasie nádherné, Tatry krásne viditeľné. Navštívili sme evanjelické lýceum, špičkovú školu 19. storočia. Len tak na okraj
– za neskoré príchody do školy zavierali žiakov do väzenia priamo v škole. Išlo o malú miestnosť bez okien, v ktorej musel previnilec stáť aj 24 hodín. Prezreli sme si 2 evanjelické kostoly, ten starší, drevený je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Novší evanjelický kostol navštevujú hlavne maďarskí študenti, pretože maďarská vláda podporuje návštevy kultúrnych pamiatok na území bývalého Rakúsko-Uhorska. Nakoniec sme si pozreli hrad, ktorý je po rekonštrukcii.